Tatil riski mi? Fırsat mı?

Bugün Ramazan Bayramı’nın arifesi olması nedeniyle piyasalar 13:00’de kapanacak (BIST sürekli müzayede 10:00-12:30), Perşembe ve Cuma günü ise piyasalar Bayram tatilinde olacak.

Bugün Ramazan Bayramı’nın arifesi olması nedeniyle piyasalar 13:00’de kapanacak (BIST sürekli müzayede 10:00-12:30), Perşembe ve Cuma günü ise piyasalar Bayram tatilinde olacak. Bayram dönüşü piyasaların açıldığı günde tam kapanma uygulaması sona ermiş olacak. 17 Mayıs’tan sonraki süreç ile ilgili kararların alınacağı Kabine Toplantısı piyasaların kapalı olduğu bu dönemde gerçekleşecek. Kapalı olduğumuz süreçte yurt dışı piyasaları etkileyecek en önemli gelişme bugün saat 15:30’da açıklanacak ABD TÜFE verisi olacak. Yıllık enflasyonun baz etkisi ile manşet enflasyonun %3.6’ye ve çekirdek enflasyonda %2.3’e yükselmesi bekleniyor. Hafta başından bu yana teknoloji hisselerine gelen satışlara neden olarak enflasyonist endişeleri gösterilmesi bugün açıklanacak veriyi önemliyi kılıyor. Dolar endeksinin zayıf seyri, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin Mart zirvesinin uzağında olması güçlü bir enflasyonist endişe olmadığının bir kanıtıdır. Dün Nasdaq %2 düşüşle başladığı günde 100 günlük ortalamasından gelen alımlar ile açılış fiyatına yakın bir seviyede kapattı. Dow Jones 20 günlük ortalamasından gelen alımlar dün kapanış yaptı. Özetle yurt dışı piyasalarda kısa vadeli bir düzeltme yaşanırken, gelişmekte olan piyasalar gücünü korudu. Bu nedenle ABD piyasaları teknik düzeltmesi mevcut ortalamaları ile sınırlı kalırsa kısa sürede toparlanabilir ve gelişmekte olan piyasalarda Mayıs yükselişini devam ettirebilir. Mevcut koşullarda ve vaka sayısının düşüşü sonrasında normalleşme beklentileri altında 1445-1464 aralığında kısa günü kapatabiliriz. Risk almak istemeyenlerin satışı gelirse 1425-1445 arasında kapanışlarda gelecek hafta telafi edilebilir. Bayrama Dolar/Tl’de 8.25-8.30 arasında girilebiliriz. Dolar endeksinin zayıf seyrini sürdürmesi, gelişmekte olan para birimlerinin güçlü seyrine Türk lirası uyum sağlayamamaktadır. Bu nedenle 8.25-8.30 arasında bir sıkışmanın devamını beklemekteyiz. BIST sarsıldı ama yıkılmadı. BIST dün yurt dışı piyasalarda yaşanan güçlü satışlar nedeniyle sarsıldı ama desteğini korudu. BIST kapanması ardından Latin Amerika gelişen piyasalarında güçlü olması, ABD piyasalarının daha iyi bir noktada kapanması ile 1445- 1464 arasında bir işlem aralığı bekliyoruz. Bayram nedeniyle haftanın diğer yarısında kapalı olacağımız için risk almak istemeyenlerin satışı ve temkinlilik nedeniyle yatay bir kapanış görebiliriz.

VIOP BIST 30 HAZİRAN AYI KONTRATI

Yükselen trend desteğimiz çalışıyor. 1532’den yükselen kanal desteğine gelen satışlar kanal içerisinde karşılandı. Trend böylece korundu ve kısa vadeli görünüm bozulmadı. 1532-1582 yükselen trendimizin korunmasını, 1522 kırılmadığı sürece ise Mayıs ayında yaşanan pozitifliğin korunmasını bekliyoruz.

VIOP DOLAR/TL HAZİRAN AYI KONTRATI

USD/TL’de yeni bandımız 8.49-8.57. 8.4964 direncinin korunmasını, 8.42 ve 8.35 geri çekilme beklediğimizi belirtmiştik. 8.42 seviyesine geri çekilme alımlar ile karşılandı ve dün 8.4964 direncinin üzerinde bir kapanış gerçekleşti. Yeni bandımız 8.49-8.57 seviyesidir.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma