news-details

FED Cleveland Başkanı: Corona virüsünün ekonomik etkilerini kestirmek zor

Washington, 25 Şubat (HİBYA) - Dow Jones Newswire' e konuşan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ''Korona virüsünün küresel büyümeye karşı risklerini yakından izliyoruz. Şu anda virüsün ekonomik etkilerinin büyüklüğünü değerlendirmek zor.'' diye konuştu.

Loretta Mester, ABD ekonomisinin yıl boyunca istikrarlı bir şekilde büyümesini beklediğini ancak korona virüsü nedeniyle kesin tahminde bulunmanın risk taşıdığını belirtti.

2003 yılında ortaya çıkan SAR virüsü ile karşılaştırma yapmanın zorluklarına dikkat çeken Lorette Mester '' O dönem Çin'in büyümesi üzerinde kalıcı bir etki bırakmadı, ancak Çin bugün küresel ekonomide önemli bir aktörüdür.'' diye konuştu.

Loretta Mester virüs nedeniyle "Turizm ve seyahatlerdeki düşüşler, Çin'deki ve başka yerlerdeki Çinli turistlerin tüketimindeki düşüşler, tedarik zincirlerindeki aksamalar ve yatırımcıların risk alma arzusunda azalma nedeniyle bugün daha büyük etki potansiyeli var." dedi.

Ayrıca Loretta Mester, enflasyonu yüzde 2 daha hızlı bir hedefe ulaştırmak için düşük faiz oranlarını savunmadığını, bunun finansal baloncuklar ve diğer dengesizlikler riskini artırabileceğini belirtti.


Hibya Haber Ajansı