Fx piyasalar

Dolar endeksinde güçlenme dün devam etse de aylık ortalamanın bulunduğu 94 seviyesi henüz aşılamadı.

USD/TRY:Dolar endeksinde güçlenme dün devam etse de aylık ortalamanın bulunduğu 94 seviyesi henüz aşılamadı. Bu sabah da söz konusu seviyenin hafif de olsa altında seyir gözleniyor. Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birileri ise karışık - sakin bir görüntü sergiliyorlar. Şu aşamada, DXY'da 94 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanmadıkça GOÜ para birimlerinde sakinlik sürebilir ki bu aralar risk iştahı üzerinde belirgin etki yapan ABD'deki üçüncü çeyrek finansalları iyi gelmeye devam ediyor. Öyle ki Asya borsalarındaki satışa karşın ABD vadelileri yatay. ABD düzenleyici kuruluşunun China Telecom iştirakinin lisanslarını iptal etmesi ve Evergrande'ye yönelik haber akışı Asya'daki baskının arkasındaki gelişmeler olarak duruyor. Yurtiçinde ise 10 Büyükelçi ile ilgili tansiyonun düşmesinin verdiği rahatlamanın etkisi sürüyor gözüküyor. TL'deki dünkü yükseliş bu sabah da sürüyor. Teknik olarak, 9,55 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanmadıkça 9,37 - 9,38 destek bölgesi hedefte kalabilir. Ara seviye 9,42 - 9,43 bölgesindeyken, 9,55 direncinin üzerinde 9,62 hedef olarak izlenebilir. Veri tarafında bugün ABD dayanıklı mal siparişleri öne çıkıyor.

EUR/USD:  Bir süredir bant hareketi yapan paritede bu eğilim sürerken, aylık hareketli ortalamanın bulunduğu 1,16 bölgesinde hareketler devam ediyor. Euro Bölgesi'nde enflasyon beklentilerinde son yılların en yüksek oranların gözlenmesine karşın ECB'nin güvercin duruşu Avro'daki güçsüzlüğü açıklayabilir. Bu kapsamda perşembe günkü toplantı önemli. Teknik olarak 1,1585 desteğinin kırılması durumunda 1,1530 hedefe girebilir. Yukarıda ise 1,1630 direncinin geçilmesi kısmi alımları beraberinde getirebilir ve parite 1,1670 ve 1,17 sıralı dirençlerine doğru hareket edebilir.  

XAU/USD: ABD'de ekim ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni düşüş beklentilerinin aksine Delta varyantın yayılmasıyla ilgili endişelerin azalmasının katkısıyla yükseldi. Dolar endeksi (DXY) de kısa vadeli yukarı yönlü hareketini sürdürerek aylık ortalamasını test ederken, Ons Altın 1.782 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 1.793 seviyesinden gerçekleşti. Bugün ise değerli madende baskı sürerken, DXY 94 seviyesinden geçen aylık ortalamasının altında kalmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Ons Altın, önemli gözüken 1.781 desteğinin üzerinde kalabilir. Aksi durumda 1.774 sonraki yakın destek. Yukarıda ise 1.795 direncinin geçilmesi 1.808 seviyesine kadar bir ivmelenmeyi beraberinde getirebilir. Bugün ABD'de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri verisi kısmi oynaklık yaratabilir. 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma