Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu'nun faaliyetleri

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, stratejik öncelikli 5 konuda çalışma başlattı.

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, stratejik öncelikli 5 konuda çalışma başlattı.

Kurul, bu kapsamda ''Gıda Arz Güvenliği'', ''Biyogüvenlik'', ''Siber Güvenlik ve İletişim Altyapısı'', ''Tıbbı Cihaz'' ile ''İlaç ve Aşı'' konularına odaklanacak, ülkedeki eksiklerin tespit edilmesi ve gerekli teknolojilerin geliştirilmesi yoluyla stratejik konularda dışa bağımlılığın sıfıra indirilmesine yönelik politikaları belirleyecek.

Bu amaçla ülkedeki en yetkin akademisyenler, özel sektör kuruluşları temsilcileri ve ilgili kamu kurumu yetkililerinden içinde bulunduğu 80 kişilik 5 farklı çalışma grubu oluşturdu.

Tıbbi cihaz ile ilaç ve aşı alanlarındaki çalışmalar Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu ile koordinasyon içinde yürütülüyor.

Her bir konuda Covid-19 salgını sonrasında ülkede kendi kendine yeten ve daha da güçlenen bir konuma gelmesine yönelik ihtiyaçlara cevap verecek kısa, orta ve uzun vadeli politikalar oluşturulacak. Kurul, bu 5 konuya özel önem vererek çalışmalarını yaz sonuna kadar tamamlayacak.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, çalışmayla ilgili şunları kaydetti:

''Gıda arz güvenliği, biyogüvenlik, siber güvenlik ve iletişim altyapısı ile tıbbı cihaz, ilaç ve aşı alanlarında yerli ve milli çözümler üretebilmesi için kritik öneme sahip hususları dikkate alacağız. Ülkemizin ihtiyaçlarına odaklanıyoruz. Dünyadaki ve ülkemizdeki durumu titizlikle inceleyerek ülkemiz açısından tehditler ve fırsatları teker teker ortaya koyuyoruz. Hem mevcut salgın durumunun etkilerine hem de uzun vadede dünyada ortaya çıkabilecek yeni kriz senaryolarının bertaraf edilebilmesine odaklanıyoruz ve bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadeli politika önerileri geliştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği yönde çok değerli akademisyenler, iş dünyasının temsilcileri ve kamu yetkilileri ile çalışmalarımıza hızla başladık. Yaz sonunda Cumhurbaşkanımıza sunmayı planlıyoruz.''


Hibya Haber Ajansı

Okunma