Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2019-09-10 14:58:00

Tarihi mekanda Bienal

İstanbul’un en güzel sanat merkezlerinden biri olan İBB Taksim Sanat Galerisi yeni döneminde önemli bir etkinliğe daha merhaba dedi. Dün 9’Eylül’de İBB’nin desteğiyle sanatseverlerle buluşan Uluslararası İnternational İstanbul Bienali, 30 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek. Tarihi mekânın on dokuz farklı odasında, kırk beş sanatçının güncel sanat dünyasından yaratıcılığın sınırsız yeni örnekleri sunularak sanatsal etkileşime hizmet edilecek. "Her Zaman, Her Yerde, Her Koşulda Yaratı” temasıyla yerli ve yabancı sanatçıların özel yetenekleriyle ortaya koydukları çağdaş yaratıcılığın son ürünleri sergilenecek.

BİENAL TARİHİ MEKÂNDA

İstanbullu sanatseverlerle buluşan Uluslararası İnternational İstanbul Bienali, İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde başladı. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, 277 yıl öncesine uzanan tarihi geçmişe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. İstanbul’a su dağıtmak üzere I. Mahmud döneminde inşa edilen Taksim Maksemi (Tarihi Su Deposu), İBB tarafından 2008 yılında restore edilerek Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi adı altında İstanbul’a ve Türkiye’ye kazandırıldı. Tarihi mekân aynı zamanda bazı kaynaklara göre Taksim’e adını veren yapı olma özelliği taşıyor. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi “Maksem”, İstiklal Caddesi ve Taksim Caddesi’nin birleştiği yerde bulunuyor ve kaynaklara göre Taksim’in adı da buradan geliyor.

FARKLI YAKLAŞIMLAR BİRARADA GÖRÜLEBİLECEK

Birçok çağdaş sanat türünü ve dallarını bir araya getiren Bienal’in küratörlüğünü Gülsün Erbil üstleniyor. Erbil’in ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından İstanbul'a davet ettiği sanatçılar ”Her Zaman, Her Yerde, Her Koşulda Yaratı” temasını farklı açılardan ele alıyor. Yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı Bienal’de birbirinden özgün sanat anlayışları sergileniyor. Bienal’e Altan Doyran, Ayessha Quraishi, Aysun Çölbayır, Berika İpekbayrak, Bertrand Flour, Birsel Bahar Bacak, Carrie Fonder, Çınla Şeker, Çiğdem Erbil, Djawid C. Borower, Ece Clarke,Elif Nur Karlıdağ, Elif Soyer, Engin Aslan, Esra Sağlık, Fatih Balcı, Fatma Sağ Tunçalp, Firdevs Sağlam, Gamze Duman, Gediz Akdeniz, Halide Okumuş, Haydar Özay, Işık Tüzüner, Judy Rifka, Kaya Hacaloğlu, Kenneth Steinbach, Mahmut Durmuş, Matgery Amdur, Maria Sezer, Meltem Söylemez, Murat Özbakır, Mustafa Sevinç, Necmi Murat, Nurdan Erçin, Orhan Tekin, Özlem Uslu, Sait Adalı, Semra Nak, Şebnem Altuntaş, Tülin Öztürk, Tzvi Ben-Aretz, Tatiana Kallergis, Utkucan Eken, Yeliz Ökdem Ateş ve Zeynep Güldoğdu katılıyor.

EN İYİ ÖRNEKLER İSTANBUL’DA

30 Eylül’e kadar sahnelenecek Bienal zengin içeriğiyle ziyaret edenlere dopdolu etkinlik programı sunuyor. Resim, heykel, enstalasyon, video art, seramik, tiyatro, bale ile sinema disiplinlerinde sergi ve etkinlikler yapılacak. Ülkesi İsrail’in önde gelen sanatçılarından Tzvi Ben-Aretz’in sergileyeceği canlı performans tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da ilgiliyle takip edilecek. Seminer, workshop ve söyleşilerin gerçekleşeceği bienal, izleyicileri içeriğin birer parçası olmaya davet ediyor.

© Copyright 2024 raporarsivi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.