Home Dijital Gazete Avrupa borsaları karışık seyretti

Avrupa borsaları karışık seyretti

by raporarsivi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
15:00 TRY Kabine Toplantısı    
16:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca) 4,30% 5,30%
16:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) -0,30% 0,50%
17:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (Oca) 61,7 64,3
20:40 USD FOMC Üyesi George’un Konuşması    
06:30 AUD Faiz Oranı Kararı (Şub ) 0,10% 0,10%
06:30 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Kur Açıklaması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Avrupa borsaları Asya’daki pozitif seyre rağmen gün içinde karışık bir seyir izledi. Fed’in enflasyonla mücadele için agresif bir politika izleyeceğine yönelik endişeler ve bilanço sezonu eşliğinde ABD vadelileri de gün içinde kazanımlarının büyük kısmını geri verdi.

İngiltere ve İspanya’da endeksler Cuma günkü kapanışın altına inerken, Almanya’da düşüş sonrası 0,6% civarında kazanımlar korundu. ABD vadelilerinde ise gün içindeki satışlar sonrasında sadece Nasdaq pozitif bölgede kalmaya devam etti.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 0,52% yükselişler 1,789% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi gün boyunca sınırlı düşüşü ardından kayıplarının bir kısmını telafi ederek toparlanma çabası gösterdi.

“Euro Bölgesi büyümesi beklentinin altında kaldı”

Euro Bölgesi ekonomisi 2021’in son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,3% düzeyinde büyüdü. Öncü olarak açıklanan veride beklenti 0,4%’tü.

“Türkiye dış ticaret açığı Aralık ayında artış gösterdi”

TÜİK’in açıkladığı veriye göre Aralık ayında dış ticaret açığı 6,79 milyar Dolar oldu. Söz konusu açık Kasım ayında 5,4% milyar Dolar olarak açıklanmıştı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed beklentileri ve ABD verileri piyasaya yön vermeye devam ediyor”

Piyasalar yoğun şekilde Fed’in olası agresif politikalarına kendini hazırlamaya çalışıyor. Aralık ayında Fed projeksiyonlarında 3 faiz artırımı ihtimalinin görülmesi ardından artmaya devam eden enflasyon, bu yıl en az 4 faiz artırım ihtimalini ağırlıklı senaryo haline getirmişti. Fed beklentilerinin yoğun olarak gündemi oluşturması nedeniyle FOMC üyesi Esther George’un bu akşam gerçekleştirmesi beklenen konuşma takip edilebilir. Oy hakkı bulunan George öncesinde Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Mart ayında 25 yerine 50 baz puan faiz artırım ihtimalinin de değerlendirildiği yönündeki açıklaması ön plana çıkmıştı.

“Avustralya Merkez Bankası kararı bekleniyor”

Avustralya Merkez Bankası para politikası beyanatı yarın TSI 6:30’da gerçekleşecek. Banka’nın haftalık 4 milyar Avustralya Doları tutarındaki varlık alımlarını sonlandırırken, 0,1% olan politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak olası bir faiz artırımının önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleşeceği ihtimali kuvvetleniyor. Banka ilk faiz artırımı için daha önce 2024 yılını işaret etmişti.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment