ABD verilerinde pandemi etkileri uzun süre görülecek

Koronavirüs pandemisinin daha çok öncü etkilerinin görüldüğü ilk çeyrekte ABD ekonomisi, yıllıklandırılmış bazda %5 daralma gösterdi

Koronavirüs pandemisinin daha çok öncü etkilerinin görüldüğü ilk çeyrekte ABD ekonomisi, yıllıklandırılmış bazda %5 daralma gösterdi. İlk çeyrek, 31 Mart’a kadar olan dönemi kapsadığı için pandeminin asıl en kötü etkilerinin görüldüğü Nisan – Mayıs periyodu bunun dışında, dolayısıyla GSYH aslında güncel bir veri değil ve mevcut durumu tan yansıtmıyor. Asıl büyük etkileri, 2Ç20 verileri için göreceğiz ve durgunluk etkileri kapanmalar ve karantina önlemleri, aynı zamanda da yavaşlayan özel tüketim çerçevesinde daha net bir şekilde gözlemlenecektir. Büyüme ana kalemleri açısından, tüketim, yatırım ve net ihracat eğilimleri beraber bir şekilde negatif etkide bulunuyorlar.

 

Daha flaş ve mevcut durumu yansıtan verilerden dayanıklı tüketim malları siparişlerinde hasar beklenen boyutta değil. Nisan döneminde manşet veride %17,2’lik aylık bazda daralma görülürken, ulaşımın ve hava araçları bileşenlerinin dışarıda bırakıldığı çekirdek veride beklenenin yarısı kadar %7,2’lik daralma mevcut. Ulaşımdaki %47’lik daralma ve uçak siparişlerinin neredeyse sıfıra indirgenmesi manşet ve dar kapsamlı veri arasındaki farkı açıklıyor. Hava araçları hariç savunma dışı siparişlerde de %10’luk daralma beklentisinden daha iyi bir veri olarak %5,8’lik daralma gözleniyor.

 

Pandemi döneminde yüksek frekanslı bir veri olmasından dolayı, NFP’nin önüne geçmiş olan işsizlik başvuruları tarafında ilk defa bir önceki haftadan daha düşük bir rakam alıyoruz. Tabii yeni başvuru ayısı hala 2 milyonun üzerinde. ABD ekonomisi, koronavirüs pandemisi boyunca 2 ayda 35 milyondan fazla yeni işsiz yarattı. İşgücü kaybında da bir stabilleşme göreceğiz ve aynı vaka eğrisi gibi işsizlik eğrisi de yataylaşacak ve ardından aşağı inecek. Temel sorun, kaybolan işgücünün ne kadarının ne kadar sürede işgücüne döndürülebileceği. Burada da asıl sorunu KOBİ tarzı işletmeler ve lokal işletmeler yaşayacak görünüyor. Ekonomik aktivite, istihdam, üretim ve talep bileşenleri normalleşme periyodunda belli bir miktar düzelecek, ancak bir süre virüs öncesi dönemden daha kötü seviyelerde kalacak.

Kaynak Tera Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma