ABD ekonomisi küçülüyor

Corona virüs nedeni ile ekonomilerin durması yıkıcı hasar verirken, yavaş yavaş normalleşme adımları eskiye dönüşten çok uzak olmaktadır.(GCM Yatırım)

ABD

“ABD Ekonomisi Küçülüyor”

Corona virüs nedeni ile ekonomilerin durması yıkıcı hasar verirken, yavaş yavaş normalleşme adımları eskiye dönüşten çok uzak olmaktadır. Fed’in sınırsız ve bedava para ile ekonomiyi kurtarma hamleleri sonrasında ABD’nin 1. Çeyrek büyüme verisinde ikinci okumaya verisine ulaşacağız. İlk okuma %4,8 daralmaya işaret ederken veri gerçekleşmesi 2008 krizi dönemine dönmüştür. Veri için Bloomberg terminalinde yer alan beklenti tekrar %4,8 daralmaya işaret etmektedir.

ABD ekonomisinden daralma şiddetinin %10 – %30 arasında olabileceği tahminleri dikkate alınınca ve corona virüs etkisi düşünüldüğünde bu duruma şaşmamak gerekmektedir.

 

“PİYASANIN ROTASI”

Twitter ile Twitter Üzerinden Savaşmak…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 5,747,503 – tedaviye pozitif cevap veren 2,362,926 – ölü sayısı 356,042 kişiye ulaşmıştır.

Trump ile Twitter arasında kavga Twitter üzerinden devam ederek ilginç bir duruma gelmiştir. Sosyal medya platformlarına ilişkin kısıtlama aksiyonları Trump tarafında tepki çekmektedir.

Bugün ABD tarafında 1.çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz. Virüs etkisinde ekonominin -4,8% daralması beklenmektedir.

İngiltere Merkez Bankası’ndan Saunders açıklamalarda bulundu. Negatif faiz uygulanması olasılığını dışlamıyorum, ancak bu negatif faiz yönünde oy vereceğim anlamına gelmiyor. Nötr, başa baş faiz oranını %2,25 seviyesinin altında, ne kadar altında olduğundan emin değilim, birkaç baz puandan daha fazla düşmesini beklemiyorum.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3050 seviyesi üzerinde kalıcı olamayarak 3035 seviyesine doğru çekilmiştir. Kısa dönemli olarak pozitif algı için 3000 seviyesi üzerindeki kalıcılık takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6770 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde hareketine devam etmektedir. (%0,50 altı negatif!) fiyatlama dinamiklerini negatif tetikleme adına tahvil faizinin negatif tarafa geçmesi beklenebilir ki bu durum mevcut aşamada oldukça zayıf gözükmektedir. Altın $1700 üzerinde $1724 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 6.8083 seviyesi ile 6.80 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS 546.161 seviyesi ile 600 seviyesi altında hareket etmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri aybaşından itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası %2,59 değer kazancı ile aylık bazda öne çıkmaktadır.

 

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma