Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-09-25 11:20:43

5 yaş altı çocuklar ve üniversiteliler için meningokok riskine dikkat

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Utkucan Uçkun, ''Neisseria meningitidis, menenjit (beyin zarı iltihabı) veya kan dolaşımı enfeksiyonuna (septisemi) yol açabilen bir bakteri türüdür. Ayrıca, zatürre (pnömoni), göz enfeksiyonu (konjonktivit), eklem iltihabı (septik artrit) ve kalp kası iltihabına (miyokardit) da yol açabilmektedir. Meningokokun farklı tipleri bulunmaktadır.'' dedi ve şunlara dikkat çekti:

''B, C ve son zamanlarda W grupları ülkemizde de yaygın olan tiplerdir.  A grubu, özellikle Sahra Altı Afrika ve Suudi Arabistan için sorun teşkil etmektedir. Y, 29E ve Z grupları nadir görülmektedir.''

''Erken teşhis ve antibiyotik tedavisi hayati önem taşıyor''

Meningokok enfeksiyonunda ilk belirtiler ağır seyirli bir gribi andırsa da, tablo çok hızlı bir şekilde kötüleşebileceğine değinen Uz. Dr. Utkucan Uçkun, erken teşhisin ve zamanında başlanan antibiyotik tedavisinin hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Meningokok enfeksiyonlarında görülebilecek diğer belirtileri Uz. Dr. Utkucan Uçkun, şöyle sıraladı:

''Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve/veya kusma, ense sertliği, kas ve eklem ağrıları, yüksek ateş, soğuk el ve ayaklar, sersemlik hissi veya uyandırılamama, ciltte alacalı görünüm, basmakla solmayan döküntü.''

''Hiç aşı olmamış gençlere de aşı öneriliyor''

Uz. Dr. Utkucan Uçkun, ''Meningokok enfeksiyonu herkesi etkileyebilir, ancak özellikle 1 yaş altı bebekler olmak üzere 5 yaşın altındaki çocuklarda ve 15-19 yaş arası çocuklarda artmış bir risk söz konusudur. Ülkemizde B grubu ve A, C, W ve Y gruplarına karşı koruma sağlayan aşılar uygulanmaktadır. B grubu meningokoka karşı koruma sağlayan aşı en erken bebek 8 haftalıkken uygulanmaya başlanabilmektedir. A, C, W ve Y grubu meningokoklara karşı koruma sağlayan aşılar ise markaya bağlı değişkenlik göstermekle birlikte en erken bebek 6 haftalıkken uygulanmaya başlanabilmektedir. Aşıların zamanlaması ve doz sayısı, aşılamanın başlandığı yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Aşı daha önce hiç yapılmadıysa, üniversiteye başlangıç öncesinde de önerilmektedir, çünkü üniversitenin ilk yılı gençler farklı coğrafyalardan insanlarla temas edebilecekleri için meningokok enfeksiyonuna yakalanma riski bu dönemde artmaktadır. Doz sayısı ve aralıkları konusunda mutlaka çocuk hekiminden bilgi alınmalıdır.'' açıklamasında bulundu.

''Alerji ve yan etki riski düşüktür''

Çoğunlukla meningokok aşısından sonra herhangi bir yan etki yaşanmayacağını belirten Uz. Dr. Utkucan Uçkun, ''Alerji gibi yan etkiler oldukça nadirdir. Bebekler aşılandıktan sonra kısa bir süre için hafif yüksek ateş, ishal veya huzursuzluk gözlenebilir. Enjeksiyon yapılan bölgede hafif şişme, ağrı ve kızarıklık gelişebilir. Bazı çocuklarda kısa bir süre içinde kendiliğinden geçebilen baş ağrısı ve kas ağrıları gözlenebilir. Bu yan etkilerin hiçbiri ciddi değildir ve kısa sürede düzelir. B grubu meningokoka karşı koruma sağlayan aşı yapıldıktan sonraki ilk 24 saat içinde, özellikle 8 - 16 haftalık bebeklerde hafif dereceli yüksek ateş biraz daha yaygın olduğundan, parasetamol içerikli ateş düşürücü çocuk hekiminiz tarafından aşı dozu sonrası önerilebilmektedir.'' ifadelerini kullandı.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2023 raporarsivi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.